20. Yüzyılda Yaşamış Yalnız Şair Fernando Pessoa’dan 12 Söz – Etkileyici Cümleler

20. Yüzyılda Yaşamış Yalnız Şair Fernando Pessoa’dan 12 Söz


Yalnızlığı düşmanımız için kullanacak olur isek, oldukça fazla zalim ve yıkıcı olacaktır. Toplumsal düzeyde zaten bu tür bir düşünce dışına da çıkmamıza pek izin verilmemektedir. İnsan küçük yaşlardan bu yana yalnızlık kendisi için sürekli şekilde negatif bir durummuş gibi gösterilmektedir. Başarılı olmuş kişiler başarısızlıklarını ancak bu şekilde uzak tutmaktadır. Peki sizler kendinizi yalnız bulduğunuz dönemler içinde neler yapıyorsunuz? Sadece yanınızda birisi bulunmadığı için yaşam sürdüğünüz hayattan zevk almasını bırakıyor musunuz?

Bu soruların cevabı her kesin kendi içinde mevcuttur. Gerçekleştirilecek bazı şeylerin sadece başka insanlar ile birlikte olduğumuzda yapabilecek olduğumuzu düşünürüz. Aslında insan o kadar da yalnız olduğu dönemlerin negatif bir durum olmadığını kabullenmesi gerekmektedir.

Yalnız Şair Fernando Pessoa’dan 12 sözünü sizlerde yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

1. Kaç kişiyim ben? Çevremdeki her şey, beni çevreleyen her şey buharlaşıyor. Tüm yaşamım, belleğim, imgelemim, imgelerim, kişiliğim buharlaşıyor, uçup gidiyor. Her zaman başka biri olduğumu duyumsuyorum; başka bir şey, başka burada rol aldığım sahne, başka bir oyuna ait. Ve katıldığım bu gösteri de kendi kendimim.

2. Ben hiçbir zaman hiçbir şey olmak istemem. Ben hiçbir zaman hiçbir şey olmak isteyemem. Ben hiçbir zaman hiçbir şey olmak istemeyeceğim. Ama bende dünyanın tüm hayalleri var.

3. Bilgedir dünyayı seyretmekle yetinen.

4. Canımızı en çok yakan hisler, en rahatsız edici duygularımız absürd olanlar -sırf imkansız olduklarından imkansız olanları özlemek; olamayanlara yönelik bir nostalji; olabilecek olup da olamayanları arzulamak; başka biri olamadığın için duyulan pişmanlık; dünyanın mevcut varlığından memnun olamama hali.

5. Kimseyle alay etme, asla kimseyi küçük düşürme, kalbinin en ücra köşesinde bile yapma bunu. İnsan yaşamı alaya alınmayacak kadar hüzünlü ve ciddidir.

6. Hayatla aramda ince bir cam var. Açıkça görmeme ve anlamama rağmen, dokunamıyorum hayata.

7. Kalp düşünebilseydi, atmaktan vazgeçerdi.

8. İstemeden varım ve istemeden öleceğim. Olduğum şeyle olmadığım şey arasında, hayal ettiğim şeyle hayatın beni yaptığı şey arasında bir boşluğum, birer hiç olan şeylerin ortasındaki soyut ve tensel noktayım- ki o şeylerin bir adım ötesinde değilim ben de.

9. Öyleyse kim kurtaracak beni var olmaktan?
Hayatımı toprağa veriyorum.

10. Kimileri dünyayı yönetir, kimileri de yönetilen dünyanın ta kendisidir.

11. Yaşamak, bir başkası olmaktır. Ve insan bugün, dün hissettiği gibi hissediyorsa, hissetmek olanaksızdır: Dün hissedileni bugün de hissetmek, hissetmek değil, dün hissedilmiş olanı bugün anımsamaktır yalnızca, artık yok olmuş olan dünkü hayatın canlı cesedi olmaktır.

12. Ne var ki her şey kusurludur ve en güzel günbatımının daha güzeli, bize uykuyu getiren hafif yelin daha huzurlusu hep vardır.


Like it? Share with your friends!

-1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir