Aldous Huxley’den Fazla Düşündürecek 11 Derin Söz

Günümüzde artık düşünebilme becerisinin geliştirilmesi konusuna çok fazla önem verilmediğini söyleyebiliriz. Bundaki önemli etkenler, teknolojik anlamdaki gelişmeler ve şehirleşmedir. Hal böyle olunca da insanlara fazla düşünecek pek vakit kalmamaktadır. İnsanlar sosyalleşmekten daha fazla elektronik eşyalarımız olan, cep telefonu, televizyon ve en fazla internette vakit geçirmektedir. Böylelikle insanlar kendi düşünce yapılarını bu teknolojik aletler yüzünden geliştirememekte dir. Bu da zaman içerisinde farklı sorunlar ile karşılaşmasını kaçınılmaz duruma getirir.

Aslında ülke insanı olarak düşünebilen bir yapı konusunda çok ileri durumda olmadığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Şöyle bir genel olarak bakacak olur isek, düşünce yapısında neredeyse her insanın yerinde saydığını görebilmekteyiz.

Şimdi sizleri derin düşüncelere itecek Aldous Huxley’den 11 söz ile baş başa bırakıyoruz.

1. Kimi zaman içindeki o sessiz sese, uzmanlardan daha fazla güven.

2.Tecrübe insanın başına gelen şey değildir; o insanın başına gelenle ne yaptığıdır.

3.Başkalarınına acılarına katlanırım ama mutluluklarına değil, çünkü başkalarının mutluluğunda garip bir sıkıcılık vardır.

4.Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla.

5.Aşkta mantık aramak mantıksızların işi. Aşkta mantık olsa; sonunda kırılacağını bildiğin bir kalbin sevmesine izin vermezdi.

6.Evrende değiştirebileceğimizden emin olabileceğimiz tek nokta vardır: Kendimiz.

7.Hiçkimse yalanı sürekli sürdürecek kadar zeki değildir. Ve hiçkimse bu yalanlara sonsuza kadar inanacak kadar aptal değildir.

8.Eğer mutluluğunuz başkasının yaptıklarına bağlıysa, çok ciddi bir sorununuz var demektir.

9.Bundan 20 yıl sonra yaptıklarına değil, yapamadıkların için üzüleceksin; dolayısıyla halatları çöz, güvenli limandan uzaklara yelken aç, rüzgarı yakala, araştır, düşle, keşfet.

10.İnsan düşmekten değil, düşerse hadi kalk diyebilecek bir dost sesi duyamamaktan korkar.

11.Tanımadan nefret edebileceğiniz tek kişi; sevdiğiniz kişinin, sevdiği kişidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir