Dostoyevski’den Hayatın Gerçeklerini Yansıtan 10 Söz – Etkileyici Cümleler

Dostoyevski’den Hayatın Gerçeklerini Yansıtan 10 Söz


Hayata karşı sürekli şikayetçi olacak gözler ile bakmayı bırakıp, biraz pozitif yönde bakmak için uğraş göstermelisiniz. Çünkü hayatın gerçekleri ile ancak bu şekilde yüzleşme imkanınız olacaktır. Sürekli olarak karamsarlık içinde yaşam sürmek, sizleri emellerinize kavuşturmayacaktır. Bir işi yaptığınız zaman sonuçlarına katlanmalısınız. Eğer ki işin sonunu bile bile yapıyor ve sonucuna da katlanacak gücü kendinizde göremiyorsanız, kendi adınıza büyük bir sıkıntı var demektir.

Bir insan kendi moralini düşürmesi oldukça basittir. Kaybeden bir psikolojisi içerisinde olmanız moralinizi bozmak için yeterli olacaktır. Kendiniz ile barışık bir yaşam sürerek, hayata her zaman ılımlı şekilde bakmaya çalışmalısınız.

Bu konu hakkında Dostoyevski’nin ağzından 10 sözü

1. Aslında insanı en çok acıtan şey; hayal kırıkları değil. Yaşanması mümkünken, yaşayamadığı mutluluklardır.

2. Güzel bir kadın göze, iyi bir kadın kalbe hoş görünür. Birincisi pırlanta gibi ama geçici, ikincisi mutluluk kadar gerçekçidir.

3. Hayat bir sınavdır; ama diğer sınavlara pek de benzemez. Çünkü bazen yaptığın bir yanlış, tüm doğrularını götürebilir.

4. Ne garip değiI mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız.

5. İnsan daima başına gelen felaketleri sayar, sevinçleri değil. Eğer saysaydı, dünyanın kendisine yeterince mutluluk sunmuş olduğunu anlardı.

6. Her mutsuzluğun ötesinde yine yaşam bekler. Ama insana özgü bir yeteneksizliktir yaşayamamak! Yoksa hangi balık boğmuş kendini? Hangi serçe atlamış damdan?

7. Sevmek, güzel birinde aşkı aramak değil, o kişide bilmediğin bir zamanın, beklenmedik bir anında kendini bulmaktır.

8. Yalan öyle nüfuz etmiş ki insanların diline, ‘doğruyu söylemek gerekirse…’ diye bir kalıp var.

9. Kim bilir insanların seni aşağılaması belki daha iyidir. Böylelikle hiç olmazsa kendilerini sevmek zahmetinden kurtarıyorlar.

10. Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen; bu onlar için büyük bir şeydir.Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir