F.Scott Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby’den 12 Alıntı – Etkileyici Cümleler

F.Scott Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby’den 12 Alıntı


İş yaşantımız, aile içindeki gergin ortamlar, maddi sıkıntılar ve ikili ilişkilerdeki problemler gibi birçok olumsuzluklar karşımıza çıkmaktadır. Herkesin bu tür sorunlar ile zaman zaman karşılaşarak yüzleştiği dönemler oluyor. Bu olumsuzluklar bazı şeylere karşı da gardımızın düşmesine neden oluyor. Problemlerin birisinden tam kurtulduk derken, bir başkası ile uğraşmaya başlıyoruz. Bazen bu üst üste gelen bu sıkıntılar bizleri çıldırtma noktasına kadar taşıyabiliyor.

Bu gibi kötü durumlar ile karşılaştığımızda mutlaka yapılacak şeyler bulunmaktadır. Ancak olumsuzlukların hepsini tamamen ortadan kaldıracağınızı düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz demektir. Sonuç olarak hiç kimsenin hayatı tabiri caizse güllük gülistanlık şekilde ilerlemiyor. Önemli olanda bu kriteri göze alarak yaşamak olacaktır.

1. “Birisini eleştirmeye kalkıştığında, dedi bana, şu dünyada her insanın senin sahip bulunduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını hiç aklından çıkarma.” (S:1)

3.“..olağanüstü bir umut etme yeteneğiydi bu, başka hiç kimsede bulamadığım ve bir daha da asla bulamayacağım romantik bir hazır oluştu.” (S:2)

4.“Seni masamda görmeyi seviyorum, Nick. Sen bana -bir gülü, kusursuz bir gülü anımsatıyorsun.” (S:14)

5.Hem içinde hem dışındaydım, yaşamın durmak bilmez çeşitliliği karşısında hem büyüleniyordum hem de tiksiniyordum.” (S:33)

6.“Bir haftadır sarhoşum ve bir kütüphanede oturmanın beni ayıltabileceğini düşündüm.” (S:44)

7.“Herkes temel erdemlerden en az birinin kendisinde bulunduğundan kuşkulanır ya, benimkisi de bu: Ben, ömrümde tanıdığım en dürüst birkaç kişiden birisiydim.” (S:57)

8.“Dilini tutabilirsin ve dahası, kendinle ilgili en ufak bir düzensizliği bile zamanlayabilirsin; senden başka herkes öyle kördür ki ne görürler ne umursarlar. Belki de Daisy aşkı hiçbir zaman umursamamıştı.” (S:75)

9.“Yanızca kovalanan, kovalayan, meşgul olan ve yorgun olan vardır.” (S:77)

10.“Ancak yüreği, pes etmeyen, kavgacı bir başkaldırı içindeydi. En gülünç ve en olmadık hayaller gece yatağındayken onu pençesine alırdı.” (S:96)

11.“Düzeltmek için kendi gücünüzü tükettiğiniz şeylere yeni gözlerle bakmak, her durumda hüzün verici oluyor.” (S:102)

12.“İnsan duygudaşlığının da sınırları var ve tüm o acıklı tartışmaların ardımızdaki şehir ışıklarıyla birlikte solup gitmesine izin verdiğimiz için hoşnuttuk.” (S:133)


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir