Haruki Murakami’den Hayat Felsefenize Etki Edecek 10 Söz – Etkileyici Cümleler

Haruki Murakami’den Hayat Felsefenize Etki Edecek 10 Söz


Hayata bakış açınız bazı felsefi kavramlar doğrultusunda değiştirilebilmektedir. Gelişi güzel bir yaşantı ile hayatın felsefe kavramı olarak değişmesini beklemek mümkün değildir. Bundan dolayı sizlerde başarılı olmak istiyorsanız, mutlaka kendinize bir yaşam felsefesi belirlemelisiniz. Hayatınızda birçok olumlu ya da olumsuz olaylar ile karşılaşmaktasınız. Bunlara karşı tutumlarınız da çok önem arz ediyor. Mesela bir nefrete maruz kaldıysanız, sizlerde bu yaralarınızı tamir etmek için nefret duyarak başaramazsınız. Burada sizlerin ruhunun tedavi olmasını sağlayacak tek şey sevgidir. Bundan dolayı karşınızdakiler ile sevgi alışverişinde bulunmalısınız. Nefret duymak ya da nefret duyurmak sizlere hiç bir şeyi kazandırmayacaktır.

Haruki Murakami’nin hayat felsefesine doğrudan etki eden 10 sözü sizlerle

1.Belki de dünyadaki hiç kimse özgürlüğü arzulamıyordur. Arzuladıklarını sanıyorlar sadece. Her şey bir ütopya. Eğer ellerine özgürlük gerçekten geçecek olsa, çoğu insan ne yapacağını şaşırır. İnsanlar aslında özgürlüklerinin kısıtlanmasından hoşlanırlar.

2.Başkalarının ne düşündüğünden kaygılanmaya başlamak, hastalık belirtisidir.

3.Esas olan, sabır göstermek. Umudu yitirmeden, düğüm olmuş iplerin tek tek çözülmesi gerek. Gerçi durum umutsuz gibi görünebilir; ama mutlaka ipin ucunun yakalanacağı bir an gelecektir. Karanlıkta kalınca, sabırla, gözlerin karanlığa alışmasını beklemek yeter.

4.Eğer koyu bir karanlığın içindeyseniz; tüm yapabileceğiniz; gözlerinizi karanlığa alışana dek öylece oturmaktır.

5.Mutluluğun tek bir türü vardır, ama mutsuzluk binbir şekilde ve büyüklükte gelebilir. Tolstoy’un dediği gibi: Mutluluk masal, mutsuzluk ise öyküdür.

6.Farklı insanları severim. Şu alemde, yüzlerindeki sıradanlığı bozmamaya çalışarak, düzenli bir hayat yaşıyor gibi görünenler daha güvenilmez olur çünkü.

7.İnsanlar bir şeyleri ne kadar isterse istesin, o şeyler asla kendiliğinden çıkıp gelmez. İnsan bir şeylerden özel olarak uzak durmaya çalıştığında ise, o şeyler kendiliğinden insanın üzerine üzerine gelir.

8.Çocukların yüreği yumuşak olur, istediğinizi şekli verebilirsiniz. Ancak o yürek bir kez belirli bir keşle girince, eski haline çok zor döner.

9.Sıradan bir iş yaptığında, ‘şeylerin’ görünüşü diğer günlere göre biraz değişebilir. ‘Şeyler’ sana daha önce olduğundan farklı görünebilir. Ben bu tecrübeyi yaşadım. Ama görünüşün seni aldatmasına izin verme. Her zaman sadece tek bir gerçeklik vardır.

10.Yürekten sevdiğin biri varsa, bir kişi olsun yeter, hayatın kurtulmuş demektir…


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir