Mihail Bulgakov’un Köpek Kalbi isimli Kitabından 8 Etkileyici Alıntı – Etkileyici Cümleler

Mihail Bulgakov’un Köpek Kalbi isimli Kitabından 8 Etkileyici Alıntı


Her insanın kendince farklı yapısı vardır. Kimileri en basit işlere kalkışmaktan dahi korkacak durumdadır. Yani bu insanlar için gölgesinden dahi korkar deyimi sık şekilde kullanılır. Panik içerisinde olmak ve bazı şeylerin üstesinden gelemeyecek korkusu insana her zaman hata yaptırmaya meyilli hareketlerdir. Çünkü insan kendi içinde yeterli cesaretini göstermez ise, beklediğini elde edemez. Çocukluk döneminden itibaren bu duruma dikkat edilerek ilerlenmesi gerekir. Çünkü kendi gölgesinden korkacak şekilde etkilenen çocuklar ileri dönemlerde sürekli sorunlar ile karşılaşacaktır. Kendi gölgesinden korkan insanlar ile sizlerde işinizi yürütemezsiniz. Sürekli olarak sizi yalnız bırakmak için her an bir hamle yapabilirler.

1.  “En önemli şey gözlerdir! Tıpkı barometre gibidirler. Kimin ruhunda büyük bir kuraklık var, kim durduk yere böğrüne tekmeyi yapıştırabilir, kim kendi gölgesinden bile korkar, hepsini ele verir.” (S:7)

2.  “Moskova’da yaşıyorsanız ve kafanızın içinde biraz olsun beyin varsa, isteseniz de istemeseniz de okumayı öğreniyorsunuz, herhangi bir kursa gitmeden üstelik.” (S:13)

3.  “Canlılar söz konusuysa terörler bir yere varılmaz. Hangi gelişmişlik seviyesinde olurlarsa olsun…Terör sinir sistemini tamamıyla felç eder.” (S:19)

4.  “Bir gün boş vaktim olursa insan beynini araştıracağım ve tüm bu sosyal kargaşanın sayıklamadan ibaret olduğunu ispat edeceğim.” (S:39)

5.  “Kimseyi cezalandırmak yok, dedi Filip Filipoviç heyecanla, bunu iyi yaz aklına! İnsana da hayvana da yalnızca telkinle yaklaşılabilir!” (S:46)

6.  “Masa başında hıçkırmak başkalarının iştahını kaçırır.” (S:95)

7.  “Asla suça bulaşmayın, kime karşı olursa olsun. Yaşlandığınızda elleriniz temiz olsun.” (S:112)

8.  “Şunu anlayın ki, asıl korkunç olan artık köpek kalbi değil, insan kalbi taşıması. Yani doğada var olanlar arasında en rezilini.” (S:113)


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir