Murathan Mungan’ın Farklı Yazılarını Bir Araya Getirdiği Soğuk Büfe Kitabından 20 Alıntı – Etkileyici Cümleler

Murathan Mungan’ın Farklı Yazılarını Bir Araya Getirdiği Soğuk Büfe Kitabından 20 Alıntı


İnsanlar yaşanması gereken ya da olabilecek ihtimallerin önceden kestirilmesi ile premenisyon düşünce yapısına sahip olabilir. Halk arasında bu durum ön sezi olarak da bilinmektedir. Ruhsal bakımdan hassas durumda olan insanlarda görülmekte olan bir özelliktir. Her ne kadar doğuştan gelebilecek bir özellik gibi görünse de, sonradan da insan üzerinde çıkabilmektedir. Ancak insanın gün içerisindeki yaşadıklarının gelecekteki beklentilerine de etkisi olacağını bilmesi gerekir. Çünkü hayal ettikleriniz ile ilgili çeşitli olumsuzlukları gün içinde yaşadığınız zaman, duygu karmaşası içine girersiniz. Herkes kendi iç dünyasında farklı düşünceleri barındırır. Bundan dolayı da gelecekleri hakkında ön gördükleri sezileri de farklılık gösterecektir.

Şampanya Köpüğü Yazılar;

1. “İnsanlarla, haklarla, ilişkilerle ilgili hemen her konuda, toplum olarak niye hep bütünlemeye kalıyoruz?”

2. “İnsanların size, Siz diye hitap etmesini istemeniz, ilişkide bir rütbe talebi değildir; kendinizi, karşınızdakinden daha üstün gördüğünüz anlamına da gelmez. Yalnızca diğer insanlarla aranızdaki mesafe alanını koruma ve kollamanın ilk sınır işareti anlamı taşır.”

3. “Niye karşı tarafı kendi dilimizle konuşmaya zorluyoruz? Niye onun davranış dilinin ne olduğunu anlamaya çalışmıyoruz? Sevmek başka şey, ilişki kurmak başka bir şeydir.”

4. “Türkiye’nin bir çok ikonu, varlıklarını, bizim bezginliğimize borçludurlar. Israrda yarar vardır. Çok ısrar, insanı, Türkiye’de sonunda mutlaka bir şey yapar. O şeyin nasıl bir şey olduğu ise hiç önemli değildir.”

5. “Herkesi kral, padişah, lider, birinci olmaya koşullayan bir toplumsal kültür, kendine ve geleceğine tuzak kuruyor demektir.”

Noktalama İşaretleri:

6. “Malum ya, Batı’dan her şeyi ithal ettiğimiz halde, Demokrasi’yi ya da Demokratlığı ithal edemedik. Dış dünya ve dış olaylar hakkında hakkındaki bilgileriyse, kafamızın konforu bozulmasın diye, kendi fraksiyonlarımızın yayınlarından izlemeyi yeğliyoruz.”

7. “Bizim toplumca ve topluca en çok gereksindiğimiz şeylerden biridir bu: Anlamaya çalışmak…”

Öğle Güneşi:

8. “Goethe’nin ünlü sözü: Tarihi anlamayan onu bir daha yaşamak zorundadır. Bizim ‘milli tarih’ anlayışımız: Tarih tekerrürden ibarettir.”

Aralık Kalmış Kapılar:

9. “Bir yazar için, bir ilişkiden geriye yalnızca yazdıkları kalıyor.”

10.  “Geleneksel ve tarihsel her yolculuk uzun bir gurbettir. Gurbet, zamanını iyi bilen ve iyi seçen kişiye yararlı olur.”

11. “Mimar Sinan, Tezkiret’ül Ebniye adlı kitabında, dünya durdukça eserlerini gören akl-ı selim sahibi insanların, çabasının ciddiyetini göz önüne alarak, ona insafla bakacaklarını ve hayır dualarıyla anacaklarını umar.”

12. “Hayattan caymış insanlarla, hayatı göze almış insanların hayatları da, romanları da farklıdır.”

Ay Çekirdeği:

13. “Edebiyatta taşra yoktur. Dünyanın taşralısı olmak vardır.”

14. “Üşümeyi özlemek. Sıcak odaları. Penceredeki yağmuru. Sığınılan sinemaları. Herkesin kendi yaşamının özel ayrıntılarıyla zenginleştirebileceği geniş sonbahar dağarcığı…”

15. “Kitaplar da insanlar gibi çok özel şeyler nedeniyle sevilirler.”

Düğümler:

16. “Sanat, ruhun hiç kullanılmamış yerlerini kullandığı için, insanı daha derinden sakatlar.”

17. “Yılların insanda ve yazıda bıraktığı düğümler kolay çözülmüyor.”

18. “Yazı bir yalnızlık sanatıdır. Aynı zamanda sizi kalabalıklaştırır. Siz vermezseniz eğer, yazınızı kimsenin elinizden alamayacağını anlar, yaşamınızı kutsarsınız.”

Mikrofon:

19. “Armağan almak, salt kesemizin bir ölçüsü değil, aynı zamanda karşı taraf hakkında ne kadar düşünmüş olduğumuzun, onu ne kadar tanıdığımızın, onu anlamaya ne kadar zaman ayırdığımızın da bir ölçüsüdür.”

Koleksiyon:

20. “Daktilonun da, bilgisayarın da olmadığı Charles Dickens zamanında, kedisi, canı sıkılıp uykusu geldiğinde, yazı masasını aydınlatan mumu kuyruğuyla söndürürmüş. Artık yazı yazmayı bırakmasını, yatma vaktinin geldiğini, sahibine böyle söylermiş. Dickens, mumu tekrar yakar, kedi kuyruğuyla tekrar söndürürmüş. Sonunda kazananın kedi olduğunu söylemeye bilmem gerek var mı?”


Like it? Share with your friends!

-1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir