Tezer Özlü’ye Ait Yaşamın Ucuna Yolculuk Kitabından 12 Etkili Alıntı – Etkileyici Cümleler

Tezer Özlü’ye Ait Yaşamın Ucuna Yolculuk Kitabından 12 Etkili Alıntı


Bir kişiyi sevdiğinizi kendi içinizde yaşatmak yerine, hissettirmeyi düşünmelisiniz. Çünkü sevgiyi hissettirmek önemlidir. Günlük yaşantınızda bir fakındalık oluşturacak en güzel eylemlerden birisi sevginin hissettirilmesidir. Sevgiyi hissettirmedeki en büyük hamle sarılmak olacaktır. Öylesine bir sarılma yaşayın ki, içinizdeki sevginizi ona akıtın. Aynı şekilde onunda sevgisi size akmaya başlayacaktır. Sarılma sırasında kendinizi ve onu unutmalısınız. Burada sadece duygular söz sahibi olsun.

Ilımlı bir dokunuş gerçekleştirdiğiniz zamanda sevginizi hissettirebilirsiniz. Tabi ki burada dokunma şeklinizin hangi türde olduğu da önemlidir. Birlikte gülmek sadece sizi mutlu etmediği gibi onu da etkileyerek pozitif bir hale getirecektir. O anda tüm negatif düşüncelerden sıyrılarak hayata farklı açıdan bakmaya başlayacaksınız.

1. “Her anı ölüdür. Şimdi sen de bir anısın. Sen de ölüsün.”

2. “Kimse senin kadar güzel, hiç kimse senin kadar canlı gitmedi ölüme.”

3. “Her sevginin başlangıcı ve süreci, o sevginin bitişinin getireceği boşluk ve yalnızlık ile dolu.”

4. “Her varoluş kendisiyle birlikte ölümü getirmiyor mu?”

5. “Doyum içinde ayrılacağımı sandığım bu yaşamdan, zaman zaman algılıyorsun ki, hiç de doyumla ayrılmayacaksın. Hiç yaşanmamış gibi. Doymak mümkün mü?”

6. “İnsan ne denli derin düşünebiliyorsa, sevgisi o denli derindir. O denli doyumsuzdur. Ve acısı da o denli büyük.”

7. “Bütün günlerini içerek geçiren, gene de çalışabilen insanları hep kıskanırım. Belli ki sarhoşluk içinde yeryüzüne dayanmak daha kolay.”

8.“Sınırları tanıyan, benimseyen, bu sınırlara uyum gösteren hiçbir insan, karşı çıkmanın sonundaki bireysel bağımsızlığa erişemeyecek. Hem karşı çıkıp hem de sınırlarda yaşayan insan, yaşamı boyunca çıkmazından sıyrılamayacak. Huzursuzluk duyacak ve ne yaşamdan hoşnut olacak ne de rahatlıkla ölebilecek.”

9. “Sizin düzeninizle, akıl anlayışınızla, namus anlayışınızla, başarı anlayışınızla hiç bağdaşan yanım yok. Aranızda dolaşmak için giyiniyorum. Hem de iyi giyiniyorum; iyi giyinene iyi yer verdiğiniz için… Aranızda dolaşmak için çalışıyorum, istediğimi çalışmama izin vermediğiniz için, içgüdülerimi hiçbir işte uygulamama izin vermediğiniz için… Hiçbir çaba harcamadan bunları yapabiliyorum, bir şey yapıldı sanıyorsunuz.”

10. “Yaşamım boyunca içimi kemirttiniz. Evlerinizle, okullarınızla, işyerlerinizle, özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz. Ölmek istedim, dirilttiniz. Yazı yazmak istedim, ‘aç kalırsın’ dediniz. Aç kalmayı denedim, serum verdiniz. Delirdim, kafama elektrik verdiniz. Hiç aile olmayacak insanla bir araya geldim, yine aile olduk. Ben bütün bunların dışındayım.”

11. “Her zaman yabancı insanlar bize dostlarımızdan daha çok sunan, veren kişiler. Öyleyse yaşamımızı neden yalnız yabancılar arasında geçirmiyoruz. Hiçbir beklenti olmadan, hiçbir yük olmadan ya da insanın kendi kendine mutluluk dediği kısa anlardan yoksun. Tüm duyguların en güzeli duygusuzluk, öyle bir duygusuzluk ki, insanın tüm dünyayı ve tüm insanları kucaklayabileceği duygusuzluğun duygusu.”

12. “Yeryüzünün intiharları sonsuzdur. Biri, bir yerde intihar ettiğinde, bir başkası intihar etmeye hazırlanıyordur. Biri ölmeye başladığında, bir başka yerde yaşama başlıyordur diğeri.”


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir