Tolstoy’un Savaş Üzerine Söylediği 7 Söz – Etkileyici Cümleler

Tolstoy’un Savaş Üzerine Söylediği 7 Söz


İnsanlar merhamet sahibi olması durumunda, Allah tarafından yaratılmış olan birçok şeye sevgi ile yaklaşmasını sağlamaktadır. Olumsuz şekilde gelişen olaylara karşı bağışlayıcı ve affedici yönleri ağır basmaktadır. Bu şekilde davranmalarındaki en büyük nedenlerden birisi ise Yüce Allah’ın merhamet duygusunu yüreklerinde hissetmesidir.

İnsanlara merhametli olması açısından herhangi bir baskıda bulunulmaz. Allah tarafından bahşedilmiş bir sevgiyi kendi içlerinde taşırlar. İçinde Allah sevgisi ile yaşamakta olan insanlarda merhamet duygusu daima ağır basar. Daima yumuşak bir huy yapısıyla hareket ederek, insanların kalbini kırmamaya özen gösterirler. Bir insan kendisine karşı büyük bir hata yapmış olsa da, onu küçük düşürecek şekilde hareketlerde bulunmaz. Daha çok hatasını örtmek için çalışmalar yürütür.

1.Birisinin emriyle birbirlerini öldürebilecek düzeyde olan insanlar merhamete değmez; aklı başında insanlar merhamet edemez. Bu bir teselli.

2.Eğer askerleri alır ve onlara öldürmeyi öğretirsek, barış lehine söyleyebileceğimiz her şeyi çürütürüz.

3.Savaş öylesine adaletsiz ve kötü bir olay ki; savaşanlar aslında içlerindeki vicdanın sesini boğmaya çalışıyorlar.

4.Bir sopayla karınca yuvası altüst edilirse karıncalar ölür, yumurtalarını ve tozları başka yerlere götürürler ama, ne sopayı, ne eli ve ne de yuvalarının yıkılmasına neden olan insanı görmezler. Bunun gibi biz de, savaş denilen suçu işleyen gücü görmüyoruz.

5.Savaş despotizmin ürünüdür. Eğer despotizm olmasa, savaş olmazdı. Kavgalar olabilirdi, ama savaş olmazdı. Savaşı despotizm üretir ve savaş despotizmi destekler.

6. Savaşa karşı mücadele etmek isteyenler, yalnızca despotizme karşı mücadele etmeliler.

7. Geri dönerken bir başçavuşun “YASAK” dediğini duydum. Ne kadar korkunç bir söz!


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir