Beden Dilini Doğru Kullanmak – Etkileyici Cümleler

Beden Dilini Doğru Kullanmak


Hayatımızda iletişim vazgeçilmezimizdir. İnsanlar birbiri ile anlaşabilmesi, bir takım alışverişlerde bulunabilmesi için iletişimin etkin rolü vardır. Sadece konuşarak değil, hayatımızda çeşitli el ifadeleri, el-kol ve baş hareketleri olmak üzere vücudumuzun bir çok şekilde iletişim kurma yeteneği vardır. Tabi ki bunları nerede ve ne şekilde kullanılması gerektiğini de bilmemiz gerekiyor.

Göz Teması

İletişim kurulurken ilk dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan birisidir. İletişim halindeyken kişi ile kurulacak göz teması sonrasında, onu dinleyerek anladığınızı ifade etmektir. Gözlerinizi bir başka tarafa doğru kaçırmış olduğunuzda, konuya karşı tedirgin ve güvensizlik profili çizdiğinizi gösterecektir. Yine konuşma sırasında yukarıya doğru baktığınız vakit, sizin düşünce içinde olduğunuzu anlayacaktır. Tabi ki gözlere iletişim halinde dik bakmanız da rahatsızlık verebilir. Bundan dolayı buradaki göz temasındaki doz ayarlanmasının önemi büyüktür. Eğer ki karşınızda bulunan kişinin gözleri içine bakmakta zorluk çekiyorsanız, kaşlarına doğru baktığınızda gözlerine bakıyor hissi uyandıracaktır.

El-Kol Hareketleri

Konuşurken kollarınızı kapalı şekilde tutuyorsanız, sizin karşınızdakini dinlemek istemediğinizi ve bir an önce konuşmasını bitirmek istediğiniz anlamını yansıtmaktadır. Aynı zamanda izlenim bakımından sizin sinirli olduğunuzu da gösterecektir. Sürekli elleri ovuşturmak ya da yüzünüz üzerinde dolaştırmanız, yalan ifade kullandığınızı gösterecektir. Elleriniz iletişim halindeyken avuç içi yukarıya bakacak şekilde açık olur ise, karşınızdakine karşı samimi olduğunuz hissini yansıtacaktır. Her zaman beden dilinin etkin bir şekilde kullanılması için ellerin kullanış biçiminin etkin rolü vardır. Sizin bilginiz dahilinde olmasa bile, el hareketlerinin karşınızdakine ifade ettiği birçok anlamı bulunmaktadır.

Vücut Duruşu

Beden duruşunun doğru şekilde sergilenmesi ilişkilerdeki önemli noktalardan bir tanesidir. Vücudun kambur şeklini almış şekilde durması bazı anlarda güvensizlik anlamını ifade eder. Çok fazla şekilde geriye doğru kaymış beden ise kibirlilik göstergesidir. Bedeninizi dik bir şekilde kullanabiliyorsanız karşınızdakine kendinizi en doğru şekilde anlatılacak dil budur.

Baş Hareketleri

Karşınızdakini dinlerler hafif şekilde yapacağınız bir baş sallaması, onu dinlediğiniz ve anladığınızın bir göstergesidir. Ancak yine de her sözünden sonra başınızı sallamak bir yerden sonra itici gelebileceği için, aşırısından kaçınmalıyız.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir