Beyin Neden Oyun Oynamak İster? – Etkileyici Cümleler

Beyin Neden Oyun Oynamak İster?


Beynin oyuna karşı vermiş olduğu reaksiyonu hakkında araştırmada bulunmak pek zorlu bir iştir. En başlıca zorlu olan durum, hiç bir insan kendi beyni üzerinde çeşitli bilimsel araştırmaların yapılmasına müsaade etmez. Bunun yanı sıra anne ve babalar bu tür yapılacak araştırmaların içerisinde bulunmak istemezler. Bundan dolayı da pek sağlıklı bir ilişki yapabilmek mümkün olamamaktadır.

Her bilim adamının kobay olarak kullandığı fareler yine doğru yolu gösterecek gibi. Çünkü hiç bir fare üzerinde deney yapılabilmesi için itiraz eden kimsesi yoktur. Çeşitli oyunlar oynayan farelerin üzerinde araştırma yapan bilim adamları, laboratuvar alanına bu ilişkilendirmeyi zorda olsa da taşımayı başardı.

Yapılan deneyde, farelerin beyninde yer alan korteks bölgesi bir ameliyat ile kesilerek alındı. Korteksleri alınan fareler tekrar korteksleri bulunan farelerin yanına bırakıldı. Buradaki amaç korteksi olmayan bir fare normal olan fareler ile oyun oynayıp istemeyeceği konusuna cevap bulabilmekti. Elde edilen sonuç ise gerçekten ilginç sahnelere neden oldu. Çünkü korteksi alınan fareler, diğer korteksi olan fareler ile hiç bir şey olmamış gibi oyun oynamasını sürdürdüler. Oyun şeklinde sürekli olarak yerine getirdikleri güreşme ve boğuşmalarını yapmaktan vazgeçmediler.

Beyinlerdeki en fazla gelişme gösteren bölgenin yani korteksleri alınan farelerin halen oyun oynamaya devam etme isteği, memeli ve diğer hayvanlarda beynin en alt kısmında bulunan ilkel beyinle alakası olduğunu ortaya çıkarttı. Burada oyun faaliyetlerindeki temelin eski bir ilkel bölüme dayalı olması, araştırmacıları yapan bilim adamlarını oyunun hayatta kalmak ve yaşam açısından önemli rol üstlendiği düşüncesine itmiştir.

Yetişkin insanların dahi halen çeşitli oyunları oynama isteğinin ortaya çıkmasını ise, bilim adamları sosyal becerilerinin geliştirme isteğine bağlamaktadır. Oyun her insanın hayatında bulunması gerekmektedir. Oyunu aracı olarak kullanan insanlar, sosyal yaşam ve ilişkiler bakımından birçok şeyi öğrenmiş oluyorlar.

Ancak burada oyun seçimi de önemlidir. Çocukların zeka gelişimine katkı yapacak oyunlardan tercih edilmesi önemli bir ince ayrıntıdır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir