Beyninizi Dinamik Tutan 6 Zeka Oyunu – Etkileyici Cümleler

Beyninizi Dinamik Tutan 6 Zeka Oyunu


Yetişkin evresine gelinceye kadar her insan kendi çevresini ve dünyasını oynadığı oyunlar ile tanımaktadır. Beynimiz, oynanan zeka oyunları sonrasında aklımızın ve duygularımız gelişti. Ayrıca hafızamızda zeka oyunlarıyla birlikte daha büyük bir kapasiteye sahip oldu. Yetişkin durumuna geldikten sonra ise çocukluğumuzdaki oyunları çocuklarla ilişkili hale getirerek büyük bir hataya düştük.Oysaki içimizde hiç büyümeden duran çocuğun halen bazı oyunları oynama isteğini hepimiz hissedebiliyoruz.

Binmiş olduğumuz bir otobüs, metro ve dolmuş gibi araçlarda insanların halen bir oyun oynama telaşında olduğunu görebiliyoruz. Tabi ki oyun seçiminde çocukluk dönemindeki oyunları değil, daha çok kendisini zorlayacak zekayı kullanmayı isteyen oyunları tercih etmektedir.

İşte annelere çocuklarının oyun seçimi sırasında büyük bir iş düşüyor. Her zaman zeka ve hafızayı geliştirecek oyunların seçimi üzerinde durmanız, çocuklarınıza büyük bir fayda sağlayacaktır.

İşte beyninizin formda kalmasını sağlayacak 6 oyun;

1. Akıl oyunları

Beyni gelişmiş insanlara baktığınız zaman en iyi kullandığı şeyin aklı olduğu görülecektir. Akıl, bilgilerin elde edilerek işlenmesine, sonuçların bulunmasına, karar alınmasına ve yaratıcı düşünmesine kolaylık sağlayan özelliktedir. Bundan dolayı oyunların içinde harf birleştirme, sudoku, patika, apartman ve piramit engel gelmektedir.

2. İşlem oyunları

Bir takım matematik değerler üzerinden hareket edilmesiyle sonuca ulaşılmasını sağlayan bir oyun türüdür. Kakuro, kendoku, çarpmaca, işlem oyunları ve kapsül gibi oyunlardır. İşlem oyunlarının beceri yeteneğinin gelişmesine büyük katkısı vardır.

3. Strateji oyunları

Taktik geliştirmeyi amaçlamış olan strateji oyunları, planlama becerisinin gelişmesinde, odaklanma, kazanma, alternatif düşünme ve çözüm bulma gibi farkındalıkların beslenmesine imkan sunan oyunlardır. Bu oyunlarda en popüler olanı tabi ki satrançtır. Diğer oyunlar ise dama, dokuz taş, üç taştır.

4. Karma zeka oyunları

Söz konusu oyununun karma olarak değerlendirilmesindeki neden, akıl oyunları ve strateji oyunlarının birleşmesinden bir araya gelmesinden kaynaklıdır. Nehir geçme, şapka, GO ve kibrit oyunlarıdır.

5. Sözcük ve mantık oyunları

Dil becerisine destek veren, yaratıcılık ve mantık yürütmenin de gelişmesine katkı sağlayan oyunlarda ilk sırada zeka bulmacaları gelmektedir. Sözcük bulmaca oyunu hafıza problemi ile karşı karşıya olan ya da beyin hücrelerinin canlı kalmasını isteyen her yaş insanın elinden düşürmeyeceği bir oyundur.

6. Mekanik oyunlar

El becerilerinin ve mantık yürütmesindeki yeteneğin gelişimine katkı sağlayan mekanik oyunlar arasında tetramino, zeka küpü, küp sayma ve üç boyutlu şekil yer almaktadır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir