Davetlerde Uyulması Gereken Nezaket Kuralları – Etkileyici Cümleler

Davetlerde Uyulması Gereken Nezaket Kuralları


Partiler, iş yemekleri ve çeşitli etkinliklere sizde katılım gerçekleştiriyorsanız, nezaket kurallarını bilmelisiniz. Davetlerde uyulması gereken nezaket kuralları hayatımızdaki vazgeçilmezlerden bir tanesidir. Anadolu geleneklerine bir göz atacak olur isek, bir eve misafir geldiğinde sofraya misafirden önce oturulmadığını görürsünüz. Ancak son dönemlere baktığımızda durum hiçte öyle değil. Şuanda birçok evde misafir konusunda seçim yapılıyor. Mesela her yıl düzenlenen Ramazan ayına ait sofralarda ihtiyaç sahibi olan insanlardan daha çok zengin kesimden kişiler yer alıyor.

İş dünyasında daima çeşitli yemekler, davetler ya da tanışma kokteylleri düzenlenmektedir. Bu tarz düzenlenen davetlerin amacı çalışanların birbirini daha iyi tanıyarak kaynaşmasını sağlamak ve çalışanlar ile müşteriler arasında samimi bir dil oluşumunu sağlamaktır. Bazı durumlarda düzenlenen davetlerde karma şekilde gerçekleştirilerek çalışanlar ile diğer firmaların ortak ittifakta buluşarak çeşitli projelere imza atılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda iş sahibinin çalışanlar ile firmalar arasındaki diyaloğu da burada gözlemleme imkanına sahip olur.

Personeller için düzenlenen kahvaltılar, öğle yemeği ve müşteriler için hazırlanan kokteyl resepsiyonları dahil yapılan masraflar göz önüne alınacak olduğunda, birçok işte olduğu gibi burada da en iyisini yapabilmek önem arz ediyor. Bundan dolayı nezaket kurallarına uymanız kendinizi gösterebilmek adına büyük bir önem taşımaktadır.

DAVETLERDE NEZAKET KURALLARI

Hemen Onaylamasını ya da Reddetmesini Bilin

Gelen davete karşılık yanıtınız olumlu ya da olumsuz olsa da, mümkün olduğu kadar en kısa sürede yanıt vermeye özen gösterin. Davete gerektiği zaman içinde yanıt verildiği zaman, daveti düzenleyenin planlarını da bozmamış olursunuz.
Davete Geç Kalmayın

Düzenlenecek etkinlik gereken zamanda başlaması için davetlilerin gerektiği zamanda gelmesiyle örtüşmektedir. Davete geç geldiğiniz taktirde, söz konusu daveti önemsemediğinizi göstermiş ve kendinizi kaba olarak tanıtmış olursunuz. Elinizde olmayan nedenlerden ötürü geç kalacaksanız bu en fazla 15 dakika olmalıdır.

Etkinliğe Uygun Kıyafetler Seçim Yapın

Katılacak etkinliğe uygun olacak kıyafet seçimi yapmak son derece önemlidir. Uygun kıyafetlerden yana seçim yapılması hem kendinizin hemde temsil edeceğiniz şirketinizin saygınlığını artırmış olacaktır.

Davet Edilmemiş Kimseyi Yanınızda Götürmeyin

Sizin dışınızda davet edilmemiş birisini yanınızda bulundurarak davete katılmak, davet sahibine karşı gösterilmiş nezaketsizliktir. Davetsiz bir kişiyi yanınızda götürmemeye özen gösterin.

Pozitif İletişim Kurun

Gereksiz sohbetlerden kaçınarak genelde ilgili olduğunuz alan üzerinden sohbetler gerçekleştirin. Ayrıca sohbetleriniz sırasında pozitif enerjiniz ile hareket edin. Bilginiz olmayan konular hakkında yorum yapmaktan kaçının.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir