Doğru Soru Nasıl Sorulur?

İletişim becerisinde zor olarak görünen ve önemli olan araç hangisidir? Sorusu yöneltilmiş olduğunda aklınıza hemen ”Soru sorulması” gelir mi bilinmez. Ancak soru sormanın insanın beyinsel anlamda üretimine katkı sağlanması için etkili ve bir o kadarda zor bir etkinliktir.

Ülkemizde yaşam süren insanların sorulara karşı aslında pekte yabancı olmadığını söyleyebiliriz. Okula başladığımız evrede ilkokul 3. sınıf itibariyle erişkin dönemine gelinceye kadar kaç adet sınava tabi tutulduğunuzu biliyor musunuz? Yaklaşık olarak 1500 sınava her birimiz tabi tutulduk. Girilen 1500 sınav içerisinde sorulan birden fazla soruyu karşılaştırmaya kalktığımızda karşımıza kaç sorudan geçirilmiş olduğumuzu görmüş oluruz.

İşte burada soru soran tarafın biz olmadığımızdan dolayı sürekli olarak cevap verme yeteneğimizi geliştiriyoruz. Soru sorma kısmına geldiğimizde ise iki cümleyi bir araya getirip nezaket kuralları çerçevesinde soru sormayı beceremiyoruz.

Soru türleri

Soru türlerine baktığımızda açık uçlu ve kapalı uçlu sorular olarak karşımıza iki tip soru geliyor. Fakat bir sorunun alt soruları olarak görülen bağımlı sorular da belirli amaçlar dahilinde kullanılabilmektedir.

Açık uçlu sorular

Açık uçlu sorulara baktığımızda genel olarak Nerede? Nasıl? Niçin? Ne zaman? Hangisi? ve Kim? gibi kelimeler ile başladığını görmekteyiz. Bu tip sorular yöneltiğinde açık soru olmalarından dolayı evet ya da hayır yanıtı vererek cevaplanması zordur. Çünkü insanların belirli bir işleme karşı meşgul edilmesi ve bilgi toplaması maksadıyla kullanılmaktadır.

Kapalı uçlu sorular 

Kapalı uçlu sorulara karşı verilecek cevap her zaman genel olarak evet ya da hayır olmuştur. Çünkü gelecek sorular ..cek misiniz? …e bilir misin? Değil mi? Bu m.. ve Yapabilir misin? yönünde olacaktır.

Ancak birebir şekilde diyalogların kurulacağı müşterilerle ilişkilerinizde kapalı uçlu soruların sorulması doğru değildir. Müşteriler ile doğru iletişim sağlanmasındaki en iyi yol soru sormaktan geçmektedir. Bundan dolayı kendimizi sorular alanında çok iyi bir şekilde geliştirmemiz gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir