Düzenli Uyku İçin Yapılması Gerekenler – Etkileyici Cümleler

Düzenli Uyku İçin Yapılması Gerekenler


Çalışma hayatını sürdüren insanların başlıca sorunlarından birisi de uyku düzenidir. Oldukça yoğun ve stres altında çalışma sonrası uyku düzeninin olumsuz şekilde etkilenmesine neden oluyor. Bu durumda beraberinde çeşitli hastalıkları getirebiliyor. Peki düzenli bir uykuya sahip olmak için neler yapılması gerekiyor?

Sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmak

Sağlıklı ve düzenli şekilde devam edecek bir yaşantı için dengeli uyku mutlaka hayatımızda olmalıdır. İyi bir uyku sonrasında dinlenmiş bir beden ve güne zinde başlayacak bir beyine sahip oluruz. Çünkü uyku esnasında organizmalar kendisini onararak dinlenmeye geçmektedir. Zamanın 3’te 1’lik kısmının uyku ile geçirilmesi aslında sadece bedenen değil ruhunda dinlenmesini sağlayan bir periyottur.

Düzenli uykudan uzak olmak ya da uykusuzluk sorunlarıyla karşılaşmak, kişi üzerinde tahminlerinde ötesinde problemleri beraberinde getirir. Uykusunu doğru şekilde alamamış insan gün içerisinde gergin, yorgun, stresli bitkin, verimsiz ve tabi ki huzursuz şekilde yaşantısına devam etmektedir. Uykuya doymamış birisi, iş yaşantısı ve sosyal yaşantısı fark etmeksizin alıngan, uyumsuz ve sinirli bir kimlik yapısına bürünür. Böylelikle başarıya ulaşma durumu daha da zor olmaya başlar.

Uyku düzenine olumsuz şekilde etki gösteren sıkıntılar, gün içerisindeki sahip olunan alışkanlıklar ile yakından ilgilidir. Verimli bir gün yaşamak istiyorsak, kesinlikle düzenli bir uykudan yolunun geçtiğini bilmek gerekir.

Uyku düzenini sağlamak için bilinmesi gereken püf noktalar

1. İlk olarak uyku düzeninin gözden geçirilerek, kendinizde bir gözlem yapmalı ve uyku düzeniyle alakalı değişime uğramasını istediğiniz noktaları belirlemelisiniz. İlgili yazımızı okumaya başlamış durumdaysanız, zaten ilk adım başarılı şekilde atılmış demektir.

2. En büyük yapılan hataların başında yatak içerisinde uzun süre televizyon izlemek, bilgisayar ya da telefonda vakit geçirmek, yemek yemek, ders çalışmak ve uzun süren sohbetlere devam etmek gelmektedir. Net şekilde bilinmesi gereken yatağımız bu eylemleri yapmak için değil tamamen uykunun sağlanması gerekli olan yer olduğudur.

3. Az ya da çok uyumak fark etmeksizin düzenli uykunun sağlanması için sabahları belirli bir saatte uyanmaya özen göstermek gerekir. Çünkü sürekli olarak yanı saatte kalkılması durumunda biyolojik anlamda kendimizi ayarlamaya yardımcı oluruz. İlk etapta akşamları aynı saatte uyumaya çalışmak biraz zor gelebilir. Bunun için sabahları aynı saatte uyanmaya çalışarak düzeni sağlamaya başlayabilirsiniz.

4. Her birey kendi yatağında yatmalıdır. Çocuklarınız kendi yatağında siz de kendi yatağınızda uyumalısınız. Sürekli olarak yer değiştirilmesi uyku düzensizliğine neden olacak hareketlerden bir tanesidir.

 

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir