Fazla Mütevazi Olmak Bazen İşe Yaramaz – Etkileyici Cümleler

Fazla Mütevazi Olmak Bazen İşe Yaramaz


Yaşantımız içerisinde hepimiz fazla övünmenin kötü bir şey olduğunu öğrenerek gelişme gösterdik. Aslında haklı gururu ve övünmenin iletişimde önemli bir yeri olduğunu gösteren birden fazla bulgulara rastlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonrasında gurur duygusu evrensel açıdan insanın doğal bir parçası olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda başarının sergilenmesi içinde bir motivasyon kaynağı olduğunu da belirtmektedir. Ancak hayatımız içerisinde fazla mütevazi olmamız gerekiyor

Neden fazla mütevazi olmamalıyız?

Birden fazla kültür ele alınmış olduğunda alçakgönüllülük iyi bir özellik olarak değerlendirilmiştir. Fakat yen araştırmalar sonrasında gurur gurur duyulması ve bunun gösterilmeye çalışılması, evrensel nedenlere bağlı şekilde gelişme gösterdiğini ve bugünlerde de aynı şekilde önemli rol oynadığını göstermektedir.

Genel olarak bakığımızda her insan övünmenin ve gurur yapmanın kötü bir şey olduğunu dinleyerek büyüdük. Ancak her ne olursa olsun övünmek yıkıcı bir etken olarak görülmemelidir. Çünkü bu duygu evrimsel açıdan önemli bir fonksiyon olduğu ve dün ile iletişim sağlanırken etkin rol üstlendiğini gösteren bulgular elde edilmiştir.

Gurur gösterileri her yaşta ve her kültüre sahip insanlarda görülmektedir. Doğuştan kör olan insanlar bile kendisine has duruşlarını sergileyerek sosyal açıdan öğrenilmiş davranış şeklinin dışında evrimsel yapımızın bir parçası olarak görülmektedir.

Yapılan diğer araştırmaya göre, insandaki gurur hissi kişinin ve çevresindeki insanların sosyal alanda bazı faydaları sağladığı için ortaya çıktığı görülüyor. Ön görülen bir zor işi başarılı bir şekilde tamamladığımızda, bu haklı gurur evrimsel açıdan bizlerde bir motivasyon kaynağı rolü üstleniyor.

Kendi açımızdan değerli bir beceriye sahip olduğumuzu göstermenin en kolay yolu, anlayacağınız üzere duyduğunuz gururu göstermek olacaktır. Böylelikle gösterilen gurur sonrasında becerilerin reklamı yapılmış olacaktır. Haklı gururunuzu bundan dolayı sergilemekten pek kaçınmamalısınız.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir