Hızlı Okumanın Faydaları – Etkileyici Cümleler

Hızlı Okumanın Faydaları


Hızlı okumanın faydalarına değinecek olur isek, bunun sadece hızlı okuyor olmanın sağladığı bir fayda olmadığını bilmek gerekir. Bilginin daha iyi bir şekilde algılanarak, uzun süre hafızalarda tutulması birinci aranacak özellik olmalı. Hızlı okumanın sağlık açısından faydaları sadece bundan ibaret değildir.

Dünya hızlı bir şekilde gelişim kat etmiş olduğu için, devamlı olarak bilgilerde güncellenmektedir. Bu değişen teknolojiye insanlar ayak uydurabilmek için, işlerini daha hızlı bitirebilmek ve kariyerli yolda ilerlemek adına hızlı okumaya ilgi gösteriyor.

Çalışma halinde olan insanların bilgi ve becerilerini artırabilmek adına okumaları gereken konuların dışında, birden fazla teknik anlamda kılavuz, dosyalar ve raporlarında okunması gerektiği zamanlar oluyor. Rekabet içerisinde devam ettiğimiz iş yaşantısında tutunabilmek adına hızlı okunması zorunlu hale geliyor. Fakat burada hızlı okunmanın nasıl yapıldığının en ilginç kısmı, bilginin daha iyi kavranmasıyla, saklanması adına edinilmiş yeteneklerin ötesine geçilmesine ve küçümsenemeyecek kadar başka faydalarını da beraberinde getiriyor olmasıdır.

Hafızanın Gelişimine Katkı Sağlar

Beynin yapısı bir kas gibi olduğu için, eğitilmiş beyin her zaman daha sağlam ve daha performanslı şekilde çalışmasını yürütür. Hızlı okuma işte beynin daha yüksek seviyede bir performans sergilemesini gerektirdiği için, mevcut şartlara meydan okumasını sağlar. Bilgileri hızlı şekilde alınabilmesi için beyin eğitilirken, beyindeki hafıza gücü gibi farklı alanlarında gelişmesine katkıda bulunulmuş olacaktır. Hızlı okuma yapıldığı esnada, hafıza bir dengeleyen kas görevi görerek paralel şekilde gelişme gösterir.

Odaklanmayı Kuvvetlendirir

İnsanların ortalama şekilde okuma hızları 1 dakika içinde 150-250 kelime arasında değişkenlik göstermektedir. Her ne kadar aralarında dakikada 500-800 kelime okuyanlar olsa da, arada bir boşluğun olduğu aşikardır. Bu boşluğun oluşmasında iki temel sebep vardır. Birinci sebep, öğrenilen geleneksel okuma tarzının verimlilik durumudur. İkinci sebep ise, odaklanma ve konsantrasyonda yaşanan bozukluklardır. Eğer ki okunacak şeye odaklanma sağlanmaz ise, aklımız bir başka şeyler üzerinde olacak ve farklı şeyler ile meşgul olacaktır. Hızlı okuma her zaman konsantrasyonun da artışını sağlayan bir yetenektir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir