Öz Saygıyı Güçlendirmede Kişisel Gelişim – Etkileyici Cümleler

Öz Saygıyı Güçlendirmede Kişisel Gelişim


Kendinize olan saygınız ve güveniniz daima, kendinize ne şekilde baktığınız, nelere gücünüzün yettiğine dair algılarınız ve inançlarınıza bağlı şekilde gelişmektedir. Her ne kadar öz saygı beceriler ve yetenekler ile ilgili olmasa da, kişisel gelişimde ön planda yer alır. Kötü görüşe sahip olan kişiler, düşük seviyede bir öz saygı ya da beceriler konusunda kötü bir düşünce yapısındadır.

Her insan geçmişe dönerek birçok durum karşısında yeniden başlama yapamaz. Ancak bugünden itibaren kendisine mutlu sonla bitecek başlangıcı yaratabilir.

Kendinizle barışık yaşayın

Kendinizle barışık şekilde yaşamanın tek yolu zayıf noktaları kabul etmekten geçmektedir. O zaman kendi adınıza öz saygıyı yakalamış olursunuz. Her daim kendinizi sevmeniz açısından sonuçları doğurur. İçinizde yaşatmış olduğunuz her şey, sizin kim olduğunuz açısından bir parçayı göstermektedir.

Kendinizle barışık şekilde yaşamayı kendinize empoze ettikten sonra başkalarının getireceği kısıtlamalardan da uzaklaşmış olursunuz. Kendi zayıf noktalarınızı kabullenmek ayrıca kişisel gelişme yolunda atılacak önemli ilk adımdır.

Başka insanların ne düşündüğünü önemsemeyin

Herkesi memnun edebilmeniz imkansızdır. Burada herkesin memnun edilmesi için gerçekleştirilecek çabalar daima kısır bir döngüdür. Özellikle gerçekleştireceğiniz eylemlerden ötürü kendinizle gurur duyması gereken ilk kişi sizsiniz. Bir başkası fikrini ne kadar çok beyan etmiş olsa da, gün sonunda herkes kendi yoluna bakacaktır. Sizin yolunuz ve hayatınız sadece sizi ilgilendirmektedir. Başkalarının ise sizin hakkınızda ne düşündüğü ise tamamen kendi meseleleri olduğunu unutmayın.

Başkaları tarafından reddedilme korkusu ve sosyal yargı korkusu gibi yaşadığınız düşünceler sizin yolunuza çıkacak büyük engellerdendir. Bunları sizde başarılı bir şekilde aştıktan sonra doğru sonuca ulaşmış olursunuz. Başkalarının neleri düşüneceği konusunda fikri ise siz vermiş olursunuz. Sizler karşı tarafa bir şey vermediğiniz sürece, onlarında sizin hakkınızda bir şeyleri düşünmesi durumu ortadan kalkar.

Kendi içinizle çelişkili olmaktan daima uzaklaşın. Burada kendinizi mi yoksa bir başkasını mı memnun etmek zorunda olduğunuzun kararını verin. Hayatınızın bir filmde konu edilmiş senaryodan ibaret olduğunu asla düşünmeyin. Sizin mutlu olmanızı sadece kendi hayatınız sağlayacaktır. Bir başkasının söyledikleri bir yere kadar mutlu edecek ve sonra siz kendi dünyanız ile baş başa kalacaksınız. Bundan dolayı yapacaklarınızı her zaman öncelikle kendiniz beğenin.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir