İş Stresinin Başarıya Dönüşmesi Mümkün – Etkileyici Cümleler

İş Stresinin Başarıya Dönüşmesi Mümkün


Öncelikle başarıyı elde etmenin tamamen bizim elimizde olduğunu unutmamamız gerekiyor. Tempolu geçen yaşantımız içerisinde her ne kadar stresli ortamlardan kendimizi uzak tutmaya çalışmış olsak da, bir yerde kaçamayarak strese etkilenmek zorunda kalıyoruz. İş hayatında kontrol altına alınamayan stres ile baş edilemediği gibi, olumsuz olarak görülen bu durumu başarıya dönüştürmenin yollarına ulaşmak ise mümkündür.

Stresin oluşmasına neden olan iş yaşantımızda, fazla sorumluluk, mesleki açıdan duyulan endişeler, iş düzensizliği ve sağlık problemleri gibi durumlar iş stresimizi artırmaktadır. Aynı zamanda ekonomi bakımından sürekli değişkenlik gösteren piyasa da stres altında kalmamıza neden olan başlıca faktörlerdendir.

Stresi başarıya nasıl dönüştürebiliriz?

Stresle baş etmek nasıl kendi elimizde ise, aynı şekilde başarıya dönüştürmekte tamamen bize bağlıdır. Stresi yenebilmek için öncelikle kendinizi gevşetmeyi öğrenin, yani fiziksel yapılan egzersizleri hayatınızın bir parçası olarak görmeye başlayın. Stresi yoğun bir şekilde yaşamış olduğunuzda özellikle sırt ve boyun bölgesinde gerilen kaslar baş ağrısına neden olabilir.

Yapılması gereken işlerinizi öncelikle önem sırasına göre derecelendirme yapın. En önemli işten başlayarak önemsize doğru yapılacak şekilde kendinizi programlayın. Çünkü önemli bir iş yapılması için beklerken, siz farklı işler ile meşgul olmanız durumunda sürekli olarak stres altında çalışma yapmış olursunuz. Ayrıca yapılacak işlerdeki hata oranı da daha çok artacaktır.

Stresli olan işleri organize ederken hepsini bir araya sıkıştırmayın. Mesela iş bakımından yoğun bir gün geçirecekseniz, arkadaşlarınızla olan randevularınızı iptal edin.

Yapılabilecek olandan daha fazlasına karşı söz vermemeye özen gösterin. Bazı durumlarda hayır demesini de bilmelisiniz.

İhtiyaç duyulması halinde arkadaşlarınız ve ailenizden size destek olmasını isteyin. Çok iyi bildiğiniz bir konu olsa da, fikir alışverişinde bulunmak önemlidir. Bir iş yerinde dahi patron çok iyi bildiği konuda bile elemanlara danışma gereği duymaktadır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir