Konsantrasyonun Artışını Sağlayacak Taktikler – Etkileyici Cümleler

Konsantrasyonun Artışını Sağlayacak Taktikler


Geçmiş zamandan günümüze kadar zaman hızla akıp gitmektedir. Bundan dolayı da sürekli değişimlerin yaşanmasına şahitlik ediyoruz. Tabi ki bu hızlı değişimler yaşanırken, bazı durumları da beraberinde getiriyor. Önemli olanlardan bir tanesi ise konsantrasyon bozukluğudur. Teknoloji ne kadar çok gelişme gösterir ise, bizlerde konsantrasyon bozukluğu bir o kadar da artıyor. Peki konsantrasyon bozukluğu problemiyle nasıl başa çıkabiliriz ?

Aynı anda birden fazla iş yapmaktan kaçınmalısınız

Aynı süre içinde birden fazla iş ile meşgul oluyorsanız, bu yapacağınız işlere karşı konsantrasyonun dağılmasına neden olacaktır. Konsantrasyonun dağılmasının yanı sıra yapılacak işinde kalitesiz bir şekilde ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesi gereken işleri ilk plana alarak, önemlilik sırasına göre planlamalısınız. Böylelikle ilk yapılacak işe konsantre olurken, diğer işleri peşinden daha rahat bir kafa yapısıyla yapmış olacaksınız.

Not alarak zihin karışmasına engel olun

Önemli bir iş üzerinde çalışma yaparken, o anda zihninizi meşgul eden bir şeyler sizin işinize odaklanmanızı bozuyor ise, tüm bunların hepsini bir kağıt üzerine not edin. Tüm düşüncelerinizi yazdıktan sonra yan kısmına da ne zaman yapılacağı konusunda bir not belirtin. Böylelikle zihniniz bu sorunlar ile meşgul olmaktan kurtulacaktır. İşinize konsantre bir şekilde çalışmalarınızı yaparak başarılı sonuçları da böylelikle almış olursunuz.

Kendinize ödül verin

Şimdi bunu ilk duyduğunuzda size saçma gelebilir. Ancak bir işe başlayacağınız zaman, işi düzgün bir şekilde tamamladığınızda kendinize hangi ödülü vereceğinizi belirleyin. Bu sevmiş olduğunuz yiyecek ya da içecek, arkadaşlarınızla buluşmak, sinemaya gitmek gibi herhangi bir şey olabilir. İllaki pahalı bir şey olma zorunluluğu yok. Sizlere mutluluk verici bir şey olması yeterlidir. Bu yöntemi sizde uygulamaya başladığınız zaman, işe karşı konsantrasyonunuzun daha çok arttığını göreceksiniz.

Gereksiz hareketlerden uzak durun

Konsantrasyon bakımından kısa süreli durabilen kişilerin daha fazla hareketli olduğu görülmektedir. Bu insanları sizlerde izleyecek olursanız, sürekli hareket halinde ve çevresindekiyle konuşma eğilimi içinde olduğunu göreceksiniz. Konsantrasyon gücünüzün yüksek olmasını istiyorsanız, sadece işinizle ilgilenmeli ve gereksiz hareketlerden kaçınmalısınız.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir