Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalardan kredi kartı kullanmak isteyen müşteriler, bankaların sunmuş olduğu kampanyalar, sağladıkları limitler ve başvuru sırasında talep edilen şartlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Sizin için fayda sağlamayacak ve bir artısı olmayacak kartlardan ziyade, ihtiyacınıza uygun olan kredi kartını bulmanız önemlidir.

Kredi Kartı Başvurusu Hangi Kanallardan Yapılabilir?

  • Telefon Bankacılığı

  • Banka Şubeleri

  • SMS Bankacılığı

  • İnternet Bankacılığı

  • Mobil Bankacılık

Kredi kartı başvurusu yapmak isteyenler, bu kanallardan herhangi birisini tercih edebilirler. Bilindiği üzere artık kredi kartı değerlendirme işlemleri ve diğer bankacılık hizmetleri artık elektronik ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Bu husus dikkate alındığında, şubeye giderek zaman kaybetmektense, bankaların resmi internet siteleri aracılığı ile 7 gün 24 saat kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer internet sitelerini tercih etmezseniz, telefon ile müşteri hizmetlerini arayarak dilediğiniz zaman başvuruda bulunabilirsiniz. Online kredi başvurusuna imkan sunan bazı bankalar ise şunlardır: Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Akbank, Halk Bankası, İş Bankası ve HSBC bankalarıdır.

Kredi Kartı Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüm ulusal bankaların müşterilerini tek bir merkezden puanlayarak, herkes için bir puanlama oluşturur. Bu puana kredi puanı denir ve kredi kartı başvuruları değerlendirilirken bu not dikkate alınır. Eğer daha önceden bankacılık ürünlerinden olan kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanmadıysanız, kredi puanınız henüz oluşmamıştır. Eğer kredi puanınız oluşmadıysa bankaların kredi kartlarından yalnızca minimum limit ile yararlanabilirsiniz. Genel olarak bankalar bu limiti 300 TL ile 500 TL arasında belirlemiştir. İlk kez kredi kartı kullanacak olan müşterilerin limitleri bu şekilde düzenlenir. Ancak 3 ay veya 6 ay sonra, kart limitinizi artırma talebinde bulunabilirsiniz. Eğer ödemelerinizi düzenli ve zamanında yaparsanız, kısa süre içerisinde gelirinize de bağlı olarak limitiniz artırılacaktır.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kredi kartını ilk kez kullananlar için cüzi bir limit belirlenir. Eğer düzenli bir şekilde kredi kartı ödemelerinizi yaparsanız, 3 ay veya 6 ay sonra limitiniz artırılabilir. Limit artırma talepleri incelenirken, kredi notu, gelir durumunuz ve düzenli bir gelire sahip olup olmadığınız araştırılır. Eğer olumlu bir değerlendirmeye tabi olursanız, başvurularınızı takiben en az 1.000 TL olmak üzere limitiniz artırılır.

Kredi Kartlarında Aylık Ödenmesi Gereken Asgari Tutar Nedir?

Bir dönem boyunca yapmış olduğunuz harcamalar göz önünde bulundurulduğunda, bu miktarın belirli bir yüzdesi hesaplanarak, asgari ödeme tutarı belirlenir. Bu oranlar şu şekilde sıralanabilir:

  • 15.000 TL’ye kadar olan limitlerde: %30

  • 15.000 TL – 20.000 TL arası limitlerde: %35

  • 20.000 TL üzeri limitlerde: %40

Olarak belirlenmiştir. Örneğin 1.000 TL limitli kredi kartınıza (1.000 TL harcamada) dönem borcunuz için ödemeniz gereken asgari ödeme tutarı 300 TL’dir. 20.000 limitli kredi kartınıza (1.000 TL harcamada) ödemeniz gereken asgari ödeme tutarı 350 TL’dir. 30.000 TL limitli kredi kartınıza (1.000 TL harcamada) ise ödenmesi gereken asgari ödeme tutarı 400 TL’dir.

İhtiyacınıza Uygun Kredi Kartı Bulma

Bir kredi kartı başvurusunda bulunmak istiyorsunuz ancak hangi bankaya başvuruda bulunmak istediğinizden emin değilsiniz. İşte bu durumda öncelikle aylık harcama yapacağınız tutar, taksitli alışveriş yapıp yapmadığınız, esnek ödeme şartları, vb. özellikleri dikkate alarak bankaların kart özelliklerini araştırmalısınız. Bazı bankalar ev hanımlarına, işsizlere, düzenli bir gelire sahip olmayanlara da kredi kartı verebilmektedir. Bu bankalar için online başvuru kanallarını kullanarak kart başvurusunda bulunabilir, cevabınızı kısa süre içerisinde alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir