Şekerbank’tan Avantajlı Borç Kapatma Transferi Kredisi

Bankalara olan mevcut kredi, kredili mevduat hesabı (KMH) ve kredi kartı borçlarınız için Şekerbank’tan yeni bir kredi kullanarak, tüm borçlarınızı bankaya transfer edebilirsiniz. Borç transferi kredisi olarak adlandırılan bu kredi avantajına göre tüm borçlarınız, uygun faiz oranları ile Şekerbank’a aktarılacaktır.

Borç Kapatma Kredisi Avantajlı mı?

Borç transferi kredisi tüketiciye çeşitli avantajlar sağlıyor. Örneğin, tüketici birden fazla bankacılık ürününden (kredi, kredi kartı, vb.) yararlanmışsa, kredi taksitlerinden doğan ödeme güçlüğüne neden olabilir. Şekerbank’ın avantajlı borç transferi kredisi ürünü, diğer tüm bankalardaki borçlarınızı kapatıp, Şekerbank’a borçlanıp, uzun vadeler ve uygun faiz seçenekleri ile ödeme olanağı sunuyor. Azalan taksit tutarları sayesinde ise ödeme kolaylığı sağlıyor.

Diğer bir avantajı ise tüketici yüksek tutarda ve uzun vadede bankacılık ürünü kullandığında, taksit tutarı vade ilerledikçe herhangi bir nedenden artık bütçeyi aşıyor olabilir. Bu durumlarda borç transferi kredisi ile yeni ödeme planı hazırlanır, kişi kolay ödeme seçeneğinden yararlanır.

Kredi kartı borçlarının dönem ekstrelerinin asgarisi ödeme durumunda ise borçlar bir sonraki döneme sarkar. Alışveriş yapılması ve aylık ödemelerin minimum tutarlarının ödenmeye devam edilmesi halinde, her ay daha fazla borç karşınıza çıkacaktır. Bu borçlarınızı transfer kredisi kullanarak kapatabilir ve daha ekonomik faiz oranlarıyla Şekerbank’a borçlanmak, sizin için avantajlı olabilir.

Şekerbank Borç Kapatma Transferi Kredisi

Bankanın sunduğu kredi kampanyasına göre 100.000 TL’ye kadar borçlar transfer edilebiliyor. Şekerbank müşterisi olan veya olmayan herkes kampanyadan yararlanabilir. Diğer tüm banka borçları için transfer kredisi çekilebilir. Şekerbank’tan kullanılan ürünler için borç transferi kredisi verilmiyor. Tüketici %2,42 faiz oranı ile kampanyadan yararlanırken, 3 aydan 36 aya varan vade seçeneklerini seçebilir. Kredi tutarının binde 5 oranında kredi tahsis ücreti bulunmaktadır.

Şekerbank Borç Transferi Kredisi Başvurusu

Başvuru yapmak isteyen kişiler banka şubesine giderek, bireysel müşteri danışmanlarından talep formu doldurabilir. Şubeye gelmeden önce diğer banka veya bankalardan, borçlarının erken kapatılması halinde kalan ödeme tutarını öğrenmelidir. Değerlendirme yapılıp, en kısa süre içerisinde sonuç bildirilecektir. Kampanyalı faiz oranından yararlanabilmeniz için, bankanın “Özgür Tarifeler” hizmetinin “Aylık Eko Paketi” tarifesine üye olmanız gerekiyor.

Aylık Eko Paketi Nedir?

Bir Özgür Tarife hizmeti olan ürün içeriğini havale, EFT, hesap işletim ücreti, kredi kartı yıllık ücreti, ekstre ücreti, diğer banka ATM kullanım ücreti gibi Şekerbank’tan yapılan bankacılık işlem ücretleri oluşturuyor. Bu işlemlerin her biri için ücret alınır. Aylık eko pakete geçerek tek bir masraf ödersiniz. Paket ücreti tüm kanallardan yapılan 15 havale ve 15 EFT gönderimi için 89 TL’dir. 3 aylık veya 1 yıllık paketlere dahil olarak işlem türünü artırabilirsiniz. Bu tarifeler ise 219 TL ve 425 TL olarak ücretlendirilir.

Borç Kapatma Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

Bu kredi türü borçların yeni ödeme planına bağlanmasıyla tüketiciye çeşitli avantajlar sunar. Krediye Şekerbank müşterileri ile bankanın henüz müşterisi olmayanlar başvuru yapabilir. Borçlarını ödemekte zorlananları düşünen bir hizmet olduğundan tabii ki yüksek kredi notu aranmıyor. Fakat olumlu değerlendirilebilmesi için kişinin yasal takibi bulunan borcu olmaması gerekiyor. Bu şartların uygun olması halinde 100.000 TL’ye kadar borç transferi kredisi çekilebilir.

Kredinin Olumlu Sonuçlanmasından Sonraki Süreç

Başvuru sonucu olumlu olan kişiler, gerekli belgeleri hazırlayarak banka şubesine gitmelidir. Tüketici bu süreçte tutarı elden alamaz. Banka, tutarı otomatik olarak diğer bankaya EFT yapacaktır. Ardından kişi borçlarına Şekerbank’a vadeleri geldikçe ödeme yapmalıdır.

Gerekli Belgeler

Borçlunun halinden anlayan krediye başvurmaya gelirken talep edilen belgeler şunlardır:

  • T.C. kimlik belgesi veya nüfus cüzdanı
  • Son 3 aya ait ödenmiş bir fatura
  • Gelir belgesi
  • Maaş haczi olmadığına dair işyeri antetli kağıt veya bordro
  • Ek geliri ve mal varlığı olanlar için bunu gösteren belge

Kredi için hayat sigortası yapılmaktadır. Sigorta ücretleri başvuru sahibinin yaşına, cinsiyetine ve talep ettiği kredi tutarına göre farklılık gösterecektir. Örneğin, 35 yaşında olan bir kişiden 36 ay vadeli 10.000 TL tutarlı borç transferi kredisi kullandığında, 193.96 TL hayat sigorta ücreti talep edilir.

Örnek Ödeme Tablosu

Borç tutarı 10.000 TL olması halinde, tüketicinin maksimum vadede %2,42 faiz oranında kredi kullandığını varsayalım. Buna göre aylık taksitler 451.50 TL olacak ve 50 TL tutarında kredi tahsis ücreti borç olarak yansıtılacaktır.

Ödemeler Zamanında Yapılmazsa Ne Olur?

Krediden en fazla 36 ay vade seçeneğiyle yararlanılabilir. Ödemelerini zamanında yapmayan kişilerin öncelikle kredi notu düşmeye başlayacaktır. Bankacılık işlemlerini önemli ölçüde etkileyen bu durumun devam etmesi halinde yasal işlemler başlayabilir. Borcuna üç ay üst üste ödeme yapmayan tüketicilerin ödeme planı bozulur. Kalan taksitler tek bir taksit olarak değerlendirilir. Kişinin ödemeyi yapamaması halinde hakkında yasal takip başlatılır ve kredi sicili bozulur. Böyle bir durumda kişinin bankacılık hizmetinden yeniden yararlanması 5 yıldan uzun bir süreci kapsar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir