Çatışmalarla Başa Nasıl Çıkılır?

Hayatımız müzakere teknikleriyle devam edilen, çatışmalar ile beslendiğimiz, ikna edilme ve etme ile mutlu olabilecek sonuçlara doğru gittiğimiz bir yolculuktan ibarettir. Sizlerde bu hayat yolculuğu içerisinde olanlardansanız, o zaman yazımızın devamını okumalısınız.

Müzakere tekniklerinde çatışma ile başa çıkılabilmesi için daima kritik becerilere ihtiyaç duymaktayız.

İki kişinin arasında ya da devletler arasında gerçekleşecek olan çatılmaların lehimize sonuçlanabilmesi için, ikna edebilme yeteneklerimiz siyasal dünya içerisinde önem arz eden davranışlarımızdandır. Diplomasi, bürokrasi ve diğer farklı uluslar arası iletişimlerin sağlanmasında geçerliliğini koruyan müzakerelerde üstünlüğü ele geçirebilmek, tamamen lehimize karar alınabilmesinin yolunu açmaktadır. Tamamı ile bunlar çatışma ile başa çıkılabilmesi için tam kapasiteli şekilde donanıma sahip olmamızı gerektirmektedir.

İş yerinde uzlaşma ve çatışmalar

Diğer alanlarda olduğu gibi iş yerindeki çatışmalar ile arasında bir farklılık yoktur. Çatışma konusundaki taraf olanları müzakerelerin teknikleri açısından yapay bir durum içerisindeyseler, mevcut ihtiyaçlarını bir diğerinde görerek zıt bir yapı içine giriyor ise ve bu konuda ısrarını sürdürüyor ise işte o zaman bir hakem ya da ara bulucuya ihtiyaç olduğunu gösterir. Bu tıpkı bir dar şerit içerisinde birbirine yol vermek yerine sıkışarak bekleyiş içerisinde olan araçların yol almasını sağlayacak düzeni getiren trafik polisi gibidir. Aynı iş yerlerinde de temel kurallar çerçevesinde bir çalışma gerçekleştirilecek olur ise, her çalışan birbiri ile zıtlaşmak yerine yerine getirilmesi gereken işler konusunda omuz omuza vererek çalışma yapmayı tercih edecektir. Bu durumda iş yerindeki çalışma verimliliğini artıracaktır.

Çözüm odaklı çalışmak önemlidir

Çatışma ile başa çıkmak konusunda pratik şekilde kendimize kolaylık sağlayacak bilgimiz ve deneyimlerimiz olacaktır. Çünkü hayat yolunda sık şekilde uyguladıklarımız bizim bir hikayemizdir. Uluslar arası düzeyde diplomasi, endüstriyel ve terörizm gibi konuların ele alınması adına gerektiren konularda da uzlaşma gerektirir. Çünkü gerekli uzlaşma sağlanamaz ise birçok zararı beraberinde getirecek çatışmalar yaşanabilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir