Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolu

Yapılması gereken işler sürekli şekilde ertelendiği zaman altından kalkılamayacak yükler ile karşı karşıya bırakabilir. Bu durumu bir yük taşıması ile örneklendirecek olur isek, bir kişi sadece bir eşyayı m daha kolay götürebilir? Yoksa 3-4 eşyanın birikiminden meydana gelen yükü mü? Tabi ki tek eşyayı daha kolay götürecektir. Kişi erteleme yaptığı bir işte sürekli götürmekte yükümlü olduğu işler gibidir. 3-4 iş bir araya geldikten sonra kendisini içinden çıkılamaz bir durum içerisinde bulacaktır. Bu yükün altında kalıp ezilmemek için erteleme yapmaktan vazgeçmelisiniz.

Genel olarak bakıldığında aslında yapılacak iş insanı ezmez, daha çok işin zorluğu düşünülerek başaramayacağını düşünmek ezilmesine neden olacaktır. Her seferinde aynı şekilde düşünce yapısına sahip olmak, yerine getirilecek işin gözümüzde büyümesine neden olacaktır.

Hepimiz mutlaka ertelediğimiz işin gün aşırı gözümüzde daha da büyüdüğüne şahit olmuşuzdur. Ertelediğiniz işi ertelenen zamanda yapmak yerine daha da ileri tarihe ertelemeyi alışkanlık haline bir süre sonra getirmeye başlarsınız. Aslında yapılması gereken iş hemen ertelemeden o anda işin gereğini yerine getirmektir. Böylelikle sonunda hüsran, mutsuzluk ve stres yaşanmasından da kurtulmuş olunur.
Bu durum ödenecek mobilya taksitlerinin sürekli ertelenmesine benzer. Sürekli olarak ertelenen taksitler, ilerleyen süreçte hiç ödenemeyecek hale gelecektir. Bu durumda stres ve hüsran kaçınılmaz hale gelir.

Ertelenen iş mutsuzluk getirir

Kişi ertelediği işler birikmeye başladığı zaman kendisini tam anlamıyla mutsuzluk içerisinde hissedecektir. Hiçbir çaresi kalmadığını ve bu işten nasıl başarılı şekilde çıkacağını düşünmeye başlar. Aslında ertelenen işler birikmiş olsa bile, ertelemek yerine, önemli olan işi ilk sıraya alarak bir yerden başlanması gerekir. Zaten işi bir yerden yapmaya başladığınız zaman ne kadar zor olmadığını da göreceksiniz. Bir süre sonra beklemekte olan işlerin tamamının bitmeye başladığını göreceksiniz.

Ertelenen işte insan psikolojisini olumsuz etkileyen işin kendisi olmadığı gibi, işin zorluğunu düşünmek ve ertelemektir. Bu durumda sizlerde erteleme hastalığı içindeyseniz, bu durumdan kurtulmanın yollarına bizim verdiğimiz örnekler dahilinde bakmayı düşünmelisiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir