Hayatı Kendiniz İçin Yaşamayı Öğrenmelisiniz

Çocukluk yıllarımızdan itibaren ‘’Hatırım için, ‘’beni seviyorsan’’, bunu da benim için’’ gibi sözler ile sürekli olarak başka insanlara mahkum edilecek hayatı hepimiz yaşamışızdır. Çünkü çocukluk evresinde iyi bir çocuk olmanın anne ve babasını üzmeyen ve onlara karşı yüceltecek sorumluluklarını yerine getiren birey haline gelmişizdir. Bu masum tutum artık bizler için bir yaşam felsefesi haline gelir.

Artık yaşantı bizim olmaktan çıkarak, çevremizdeki insanları mutlu edebilme seanslarına dönüşmeye başlayacaktır. Hal böyle olunca da mutluluğu insanlar bir başkasını mutlu etmekte arayamaya başlar. Artık kişi kendisine adına hayatında yapılması gerekenleri son evreye bırakmıştır. Yani bir nevi ben kavramı tamamen ortadan kalkmıştır. Bundan dolayı sizlerde başkaları adına yaşam sürmeyi bırakabilmeniz için bu yazımızın devamını incelemelisiniz.

Başkaları adına yaşamaktan uzaklaşın

Mutlu edebilme ve mutlu olma gibi birden çok sebepten dolayı insanların temelinde iyi bir insan olmanın arzusu yatmaktadır. Yani bir insana şu gibi görevleri yerine getirirsen iyi olursun bende seni sevmeye başlarım öğretilmiştir. Aslında sevgi şartlara bağlı şekilde gelişmemelidir. Sevgi konusunda bir kişi sizi siz olduğunuz için sevmelidir. Yani ona karşı bir takım iyilik anlamında görevleri yerine getirdiğiniz için değil. Şimdi birden fazla kişi bu söz karşısında ‘’bu şekilde yaşamak beni mutlu ediyor’’ diyebilirsiniz. Bu şekilde bir yaşam enerji alışverişi olmasından dolayı doğal olarak karşınızdakini mutlu ettiğinizde size yansıması da mutluluk verici olacağı için sizde pozitif şekilde etkileneceksiniz. Buna en iyi örneklerden bir tanesi çikolata yeme örneği verebiliriz. Bir insan çikolata tükettiği zaman beyin hormonları hızlı şekilde salgıladığı için mutlu olmanızı sağlayacaktır. Başkaları adına yaşam sürmek kendinizden vazgeçmişliğin bir ifadesidir. Bu vazgeçilmişlik duygusu er ya da geç kendisini göstererek sizin bir şeyleri arama yoluna itecektir.

Şimdi anne, baba, eş, çocuk, sevgili ve kardeş gibi hayatımızda bulunan kişilerin sıralamasını yaptığınız zaman sizin hangi basamakta yer aldığınız önemlidir. Birçok kişi bu sıralamada kendisini her zaman en altta görmektedir. Bundan dolayı da kendi adınıza bir şeyleri yapmanın önüne geçecektir. Öğretilmiş mutluluk oyunu ile değil, artık kendiniz için yaşamayı öğrenmelisiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir