Hedef Belirleme ve Hedefe Dair Planlar Yapma

Her insan neredeyse yaşamı içerisinde sürekli bir taraftan diğer tarafa doğru sürüklendiğini düşünüyor. Bunun değişmesi adına da sürekli bir çalışma içerisinde oluyor. Ancak yine de bazı anlarda yolların hiç bir yere çıkmadığı gibi anlarda görünebiliyor.

Bu hisse sahip olmalarındaki neden ise, istediklerini düşünmek adına yeterli düzeyde zaman harcamamalarıdır. Ayrıca kendileri adına da bir hedef göstermiş değildirler. Nereye gideceğinizi düşünmeden bir yolculuğa çıkmayı düşünür müydünüz? Hiçbir insanın çıkmak istemeyeceği muhtemel bir durumdur.

Hedef belirlemesi nasıl yapılır?

İlk olarak ne konuda bir başarıya ulaşmak istediğinizi düşünerek, ona bağlı kalmalısınız. Bir şeyleri düşünmeniz kadar, bağlı şekilde ilerlemeniz adına soyut somutlar yani not edinmeniz şart. Daha sonraki zamanda hedefin gerçekleşmesi adına gerekli olan adımların planlı şekilde atılması gerekmektedir.

Hedefin belirlenmesi, idealinizi ne olduğu, vizyonunuzun gelecekte gerçeğe dönüşmesi ve kendinizin motive olmasını sağlamak gibi maddeler bir süreçten ibarettir. Çünkü hedef belirleme süreci, yaşamın nereye varılması gerektiği konusunda sizlere yardımcı olmasıyla ilişkilidir. Başarmak istediğinizi net şekilde belirleyecek olursanız, çabanızı da buna göre yoğunlaştıracak olursanız içinden çıkılmaz bir durum ile de karşılaşmazsınız. Sizi zorlaştıracak ve dikkatinizi dağıtacak olayları hemen fark etmiş olursunuz.

Hedef neden belirlenir?

Şöyle hayatımızda başarıyı yakalamış iş adamlar, üst düzey sporcular ve diğer başarılı olan kişilere baktığımız zaman kendilerine bir hedef seçtikleri görülecektir. Hedef belirleme uzun zaman içerisinde vizyon kazandırdığı gibi, kısa dönemde de motivasyon sağlayacaktır. Hedefler hayatınızın doğru bir biçimde yaşanabilir konuma gelmesini sağlamanıza odaklandıracaktır. Ayrıca boşa kaybedilecek zamanlarında önüne geçecektir.

Net şekilde tanımlanan hedefler ve bu hedeflere ulaşılmasının başarısı ölçülebilir hale getirir. Daha önceden size anlamsız ve bir o kadar da işkence gibi görünmekte olan noktalara ulaşılması gururlandıracaktır. Bu durum kendinize olan güveninizin artışını sağlar. Nedeni ise bu devam edecek süreç içerisinde belirlenen hedeflere ulaşılmasında kendi beceri ve yetkinlik durumunuzu anlamaya başlamış olursunuz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir