Okuma Hızı 10 Katına Nasıl Çıkartılır?

Toplumsal düzeyde hızlı şekilde öğrenmedeki en önemli kaynak hiç şüphesiz kitaplardır. Kitaplardaki bilgilerin hızlı bir şekilde alınması, hafızaya yerleştirilmesi ve gerektiği zaman hatırlanabilmesi insanların becerisini gösterir. Bundan dolayı da hızlı okuyucu ve anlayıcı olunabilmesi temel anlamda gerekli olan becerilerin başında gelmektedir. Söz konusu becerilerin geliştirilebilmesine imkan tanıyan bir kaç önemli unsur bulunmaktadır.

Yanlış olarak bilinenlerden birincisi bu yavaş okuyan insanın daha iyi anlayacağına ilişkin düşüncedir. Bu düşüncenin tamamen doğru bir hareket olmadığını bilmeniz gerekir. Çünkü yavaş okuma kontrasyonu bozduğu gibi, anlama oranında da düşmeye neden olmaktadır.

Hızlı okumaya engel olacak diğer nokta ise içten okuma tekniğidir. İçten okuma tekniğini birçok insanın bilmediği gibi, tam olarak öğrenilmesi gerekiyor.
Kapsamlı ve derin olması bakımından kitaplar her zaman en doğru bilgi ve öğrenim kaynağı olmuştur. Fakat buradaki dezavantaj sayılabilecek kısım uzun oluşudur. Hal böyle olunca da, bir kitabın bitirilebilmesi için fazla zaman harcanması gerekmektedir.

Bir hafta içinde kaç kitap okuyabilirsiniz?

Bu soruya yanıt vermeden önce karşılığının okuma hızınız ile alakalı olduğunu belirtelim. Hızlı okuma yeteneğini geliştirmemiş bir kişi 300 sayfalık bir kitabı 10-12 saat aralığında bir sürede bitirecektir. Ancak tek bir seferde bu kitabı okuyabilmek için bu kadar zamana sahip olmayabilir. Böylelikle bu kitabın bitirilebilmesi için haftalar hatta aylar dahi gerekebilir.

Kullanım amacınıza uygun olacak şekilde kitap okuma yeteneğinizi nasıl hızlandırabilecek olduğunu öğrenmeye çalışmalısınız. Böylelikle bir kitabın 2 ya da 3 saatlik dilim içinde nasıl okuyabilecek olduğunuzu görebilirsiniz. Bu yetenek sağlanması için de haftada en az 3 ya da 4 kat daha fazla kitap okumanızı gerektirecektir.

Hızlı okuma becerisini geliştirmek için neler yapılabilir?

Bir takım yeteneklerin geliştirilebilmesi için sadece kitap okumak ya da öğrenim amaçlı videolar izlemek yeterli gelmeyecektir. Örneğin gitar çalma hakkında bir konu yazılmış ise bunu kitabını okumak ile öğrenmek mümkün değildir. Aynı şekilde bir uçak kullanma eğitimi veren video izlenerek de pilot olmayı başaramazsınız. Bu becerilerin tamamı uygulamalı alınacak eğitimler ile mümkün olacaktır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi her hafta okuduğunuz kitap sayısını artırarak okuma becerinizi geliştirebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir