Yüksek Öfke Nasıl Kontrol Edilir?

Öfkelenmek insani bir tutum olduğu gibi, çözüm yolu olarak görmemek gerekiyor. Anlık şekilde duyulan öfkeden dolayı işlenmiş olan ölümlü suçlar, kazalar gibi birden fazla olumsuz olaylar hayatımızın her alanında bilinen gerçeklerdir.

Anadolu insanı tarafından öfke kontrolünü sağlayan insanlar için olgunluk belirtileri olarak göstermiştir. Bu durumu her zaman olgunluk işareti olarak değerlendirmeye devam etmiştir. Yaradılışımızdan itibaren her insan kızabilir. Nasıl ki sevmek doğal yapımız içerisinde var ise, aynı durum kızmak içinde geçerlidir. Ancak yaratılıştan itibaren bizde var olan duyguların eğitimi ve kontrolünün kendi elimizde olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Aslında bakılacak olur ise öfkenin yönetimini sağlamak bir sanattır. Hayatımızda öfke duyulma anında insanın kendisini kontrol ederek yönetmesi zor bir beceri gibi görünse de, başarılı bir şekilde yönetimi sağlamak size mutluluğu getirebilir. Eğer ki öfkenizi kontrol altına alamıyorsanız, içinden çıkılamaz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Sadece özel yaşantınız değil, iş yaşantınıza varıncaya kadar olumsuzluklar ile karşılaşmaya devam edersiniz. İş hayatınızda sizi hem fiziksel hem de ruhsal bakımdan etkileyeceği için, hata yapma şansınızı daha ayyuka çıkaracaktır. Aynı zamanda sağlığınızı da direkt etkileyeceği için çeşitli hastalıklar da kendisini göstermeye başlayabilir.

Öfkenin neden meydana geldiğine bakacak olur isek, genel olarak dışsal olayların bize empoze ettiği olaylar sonrasında oluştuğunu görmekteyiz. Aksilikler, talihsizlikler ve şansızlıkların yanı sıra karşınızdakini size karşı farklı tutumu da öfkelenmenize neden olabilecektir. Yaşanan tüm olaylara rağmen içten bir şekilde öfkenizi kontrol etmeyi bilirseniz, öfkenize yenik düşmemenin de önüne geçmiş olursunuz. Burada seçim tamamen size kalmıştır. Sinirlenmek ya da kızgın bir şekilde olaya yaklaşmak tamamen sizin elinizdedir. Her zaman sonuçlarında neler ile karşılaşacağınızı düşündüğünüz zaman, öfkenizi bir nebze olsun kontrol altına almayı sağlarsınız. Her öfkeli şekilde davranışın hangi sonuçlara doğru ilerleyeceğin düşündüğünüz zaman kendinizi frenlemiş olursunuz. Öfkeli olduğunuzda kendinizi kontrol altına almakta zorlanıyorsanız, çevrenizdekilere zarar vermemek için bulunduğunuz ortamı terk ederek önüne geçebilirsiniz. Aşırı öfkeli olma durumunun da karamsarlığa sürüklediğini de asla unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir