İyimser Olmak – Ne Kadar İyimser siniz?

İyimser olabilmek adın kontrol edilmesi noktasında düşüncelerin neler olduğunun bilincinde misiniz?

Yaşam sürdüğünüz dünya içerisinde tüm kötümserliklere inat olarak her şeyin daha iyi olabileceğini düşünerek, iyimser bir davranış sergileyenlerdenseniz, aşağıda bulunan öykü tam sizlere hitap edecek cinstendir.

Bir bilgen ve iki gezginin öyküsü

Gezgin bir kişi yaşadığı bir köyden diğerine gitmek için yola koyuldu. Devan ettiği yolculuk süresince ter içinde kalmışken yolunun uğradığı bir tarlada çalışmakta olan birisine selam verdi. Ancak üzerinde bulunan kıyafetleri ve sergilediği tavır ile bilge birisine benzemekteydi. Bilge kişi kendisine selam gönderen gezgine selam ile karşılık verdi. Gezgin ise bilge kişiye hem el hem de baş ile mukabele etti. Daha sonrasında bilgeye dönen gezgin, ‘’Af edersiniz size bir soru sorabilir miyim?’’ ifadesini kullandı. Bilge kişi ise ‘’Tabi ki buyurun’’ diyerek karşılık verdi.
Kendisinin bir gezgin olduğunu ve sürekli olarak dolaşmaya çıktığını belirterek şuanda ise bir köyden diğer köye bir yolculuk yapığını söyledi. Gidilecek yol üzerinde karşılaşacağı insanların kötü mü yoksa iyi mi olduğunu sordu.

Bilge şöyle adamı dikkatli bir şekilde süzdükten sonra ‘’ Şimdi bana söyle bakalım geldiğin köyde durumlar nasıldı? Ne şekilde bir davranış sergilediler?’’ şeklinde sorusunu yöneltti.

Aldığı yanıtta ise ‘’Gerçekten korkunçtu, o köyden şuanda uzaklaştığım için gerçekten mutluluk içerisindeyim. Köydeki yaşayan insanlar gerçekten çok kabaydı. İlk karşılaştığım günde dahi soğuk bir şekilde beni karşıladılar. Kaldığım süre zarfında köylülere ait tarla ve bahçelerde çalıştım. Ancak köylü insanları bencil bir şekilde bana yaklaştılar. Gerçekten yabancı insanlara karşı kaba davranıyorlar. Şimdi tekrar soruyorum size bilge gideceğim köyde de aynı şekilde durum beni karşılar mı?’’ dedi
Bilge ‘’ Ne yazık ki sana iyi bir şey söylemek zor. Çünkü gideceğin köyde de aynı şeyler ile karşılaşacaksın’’

Bu aldığı cevap karşısında gezginin yüzü umutsuzluk içerisinde olgun bir hal aldı. Vadi üzerindeki köye doğru yolculuğuna devam etti.

Yolculuk sırasında bir başka bilge ile karşılaşması aynı soruları yöneltmesine neden oldu. Ancak bu sefer gezgin geldiği köydeki insanlar için oldukça iyi olduklarını ve kendisini çok güzel şekilde ağırladıklarını söyledi.

Bunun üzerine bilge ‘’ Geldiğin köyde neler ile karşılaştı isen aynı şekilde insanlar ile de burada karşılaşacaksın. İyi günler dilerim yabancı sana’’ diyerek işine tekrar devam etti.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir